Skip to content

GPS Orienteering

Bezkontaktowa rywalizacja bez lampionów 😉

Regulamin

Organizator
Organizatorem klasyfikacji jest Michał Kuś, jako członek i przy współpracy z Klubem Imprez na Orientację Stowarzysze (44 koło przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie) – www.stowarzysze.org.pl. Poszczególne etapy mogą być współorganizowane przez inne osoby oraz organizacje, informacja o współpracy będzie podawana na mapach i w komunikatach na stronie gps-o.pl.

Rejestracja, opłaty, zgody
Aby zostać uwzględnionym w klasyfikacji, nie ma potrzeby wypełniać osobnego zgłoszenia. Wynik wysyłany na serwer danej aplikacji powinien być opisany imieniem i nazwiskiem zawodnika – samo imię nie jest wystarczające (mimo, że nazwa pola w aplikacji GPS Orienteering sugeruje podawanie samego imienia). Wyniki opisane inaczej mogą zostać warunkowo uwzględnione w klasyfikacji, jeśli jest możliwa jednoznaczna identyfikacja uczestnika. Wszystkie osoby które upubliczniają swój wynik na trasie liczonej do klasyfikacji udzielają zgody na zamieszczenie ich imienia, nazwiska oraz rezultatu w zestawieniach wyników.
Za udział w każdym etapie będzie pobierana opłata startowa. Opłata standardowa wynosi 3 PLN przy przedpłacie oraz 5 PLN przy płatności na starcie. Przedpłatę uiszczać można na dwa sposoby: przelewem BLIK na telefon Organizatora 503830850, bądź na konto 35 2490 1044 0000 4200 3467 2535.
Przy poszczególnych etapach, zwłaszcza organizowanych w kooperacji, może być ustalane inne wpisowe i sposób wnoszenia opłat za start w biegu inauguracyjnym jak i opcjonalna opłata za start samodzielny. Informacja o wysokości opłat będzie podawana najpóźniej w momencie otwarcia zapisów.
Z dodaniem wyniku do klasyfikacji nie wiążą się opłaty.
Każdy z uczestników może zażądać zmiany lub usunięcia swoich danych, przy czym wiąże się to z brakiem możliwości włączenia usuniętych danych do klasyfikacji.

Sposób udziału
Wziąć udział w rywalizacji można na dwa sposoby:

  1. Inauguracja – każdy z etapów rozpoczyna się biegiem ze zorganizowanym startem. Na tym biegu w ramach świadczeń Organizator zapewnia Uczestnikom wydrukowaną mapę, depozyt, wsparcie techniczne i opcjonalnie dodatkowe świadczenia.
  2. Samodzielny start – w ciągu siedmiu dni po inaugurującym biegu Uczestnik może wydrukować we własnym zakresie mapę udostępnioną na stronie cyklu i pokonać trasę w pasującym mu terminie. Organizator poszczególnego etapu może wprowadzić dodatkową karę (handicap) dla osób startujących w późniejszym terminie związany z możliwością zapoznania się z mapą przed startem. Informacja o ewentualnym handicapie musi być podana przed biegiem inauguracyjnym.

W odróżnieniu od pierwszego sezonu dostępność trasy po zakończeniu siedmiodniowego okresu startów samodzielnych będzie ograniczana! Dokładny okres dostępności poszczególnych etapów będzie podawany w komunikatach dla każdego z etapów, ale nie będzie on krótszy niż zdefiniowany powyżej okres siedmiu dni.

Przeliczanie wyników
W związku z brakiem kategorii wiekowych i płciowych, przyjęto zasadę, że wyniki mnożone są przez współczynnik zależny od tych dwóch czynników (wieku i płci).
Do przeliczeń wykorzystywane będą współczynniki już sprawdzone “w boju” przez klub Quantock Orienteering z Wielkiej Brytanii w ich Lidze MapRun oraz w pierwszym sezonie GPS-O:

Kategoria1012141618-2021+3035404550556065707580
Panowie0.790.840.890.930.960.9810.990.960.930.890.850.820.760.700.660.600.55
Panie0.740.780.810.840.860.880.880.870.850.820.790.750.700.660.610.570.500.45

Dla tras z klasyfikacją opartą o punkty przeliczeniowe wyniki mnożone będą przez współczynnik 1 + ( 1 – Wk ), gdzie Wk to współczynnik kategorii wg tabeli powyżej. Oznacza to, że np. dla kategorii K35, dla której przy trasie z klasyfikacją wg czasu wyniki mnożone są przez 0,85, na trasie z klasyfikacją wg punktów przeliczeniowych wyniki będą mnożone przez 1,15.

Punktacja do klasyfikacji
Jako liczbę punktów do klasyfikacji przyjmujemy numer pozycji w rankingu sortowanym według przeliczonego czasu pokonania trasy. Punkty otrzymują tylko osoby, które pokonały trasę w zadanym przedziale czasowym.

  • Osoby, które nie uczestniczyły w danym etapie otrzymują za niego liczbę punktów równą liczbie osób w klasyfikacji generalnej plus jeden. Oznacza to, że po kolejnym etapie może ulec zmianie liczba punktów, jakie otrzymują za DNS osoby w etapach wcześniejszych (jeśli klasyfikacja powiększy się o dodatkowych uczestników).
  • Osoby, które wzięły udział w danym etapie i ukończyły trasę, ale z jakiegoś powodu (np błędu oprogramowania) nie ma możliwości określenia czasu pokonania trasy, otrzymują za niego liczbę punktów równą liczbie uczestników tego etapu z poprawnymi wynikami plus jeden. Osoby, które wzięły udział w etapie ale nie ukończyły trasy otrzymują za ten etap liczbę punktów równą ilości osób w klasyfikacji generalnej. Przyjmuje się zasadę wzajemnego zaufania i rozróżnienie między powyższymi przypadkami wykonywane jest na podstawie deklaracji uczestnika.
  • Ranking klasyfikacji generalnej tworzony jest na podstawie sumy wybików punktowych z połowy – zaokrąglając w górę – zawodów wliczanych do klasyfikacji. Na przykład dla zaplanowanej w pierwszym sezonie liczby dziewięciu zawodów do klasyfikacji końcowej zostało wliczone pięć wyników. Przy podawaniu rankingów cząstkowych, do rankingu brana jest liczba wyników będąca rezultatem zastosowania tej zasady względem zawodów, które już się odbyły – na przykład po siedmiu biegach uwzględnione zostaną cztery najlepsze wyniki.
  • Pierwszą pozycję w rankingu otrzymuje osoba o najmniejszej sumie punktów za odbyte biegi, a kolejne pozycje przyznawane są w porządku rosnącym sumy punktów. W przypadku równej ilości punktów dla dwóch lub więcej zawodników przyznawane jest miejsce ex aequo.

Handicap
Na poszczególnych trasach organizatorzy mogą wprowadzić dodatkowe zasady wpływające na klasyfikację, na przykład:

  • Bonus czasowy dla osób, które uczestniczyły w “inauguracji” trasy tj. nie miały możliwości zapoznania się z nią przed biegiem
  • Jeśli na mapie przygotowane jest kilka wariantów trasy, organizator może do klasyfikacji wyznaczyć tylko jedną, albo zaproponować wspóczynniki trudności, przez które będzie mnożony czas (np: Trasa A 3km – mnożnik 1, Trasa B 6km – mnoznik 0,5).
  • Dowolne inne, wprowadzone przez organizatora, pod warunkiem, że będą one podane do wiadomości uczestników i nie uniemożliwą wyliczenia klasyfikacji końcowej (mnożnik 0 odpada!)