Skip to content

GPS Orienteering

Bezkontaktowa rywalizacja bez lampionów 😉

GPS Orienteering – jak zacząć

Czytasz i czytasz o tej całej orientacji z GPS i się zastanawiasz, czy to dla Ciebie, czy to nie za dużo zachodu, czy w ogóle warto. 

A więc – warto 🙂 Zwłaszcza, że jest to naprawdę proste! Wystarczy ściągnąć aplikacje, ustawić kilka opcji i można ruszyć w teren! Poniżej zamieszczam instrukcję krok po kroku – tak, żeby było widać, że nie ma się czym przejmować!

Oczywiście pierwszym krokiem jest uruchomienie Sklepu Play na swoim smartphone i pobranie bezpłatnej aplikacji GPS Orienteering Run! Istnieje też wersja płatna, która daje więcej możliwości  – przede wszystkim możliwość rozstawiania własnych tras.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji pojawi się okienko z prośbą o podanie imienia.

Wbrew pozorom samo imię czasem to za mało – tak będą identyfikowane Wasze wyniki więc warto podać tu określenie, które będzie unikalne ale rozpoznawalne. Np – popularnie używany nick/pseudonim albo do imienia dodać inicjał nazwiska.

Warto od razu zajrzeć do ustawień dostępnych w “hamburgerowym menu”. Domyślny interwał logowania można z 3 sekund co najwyżej zmniejszyć, inaczej wydłuży się czas czekania na załapanie punktu. Czułość potwierdzeń zależy od telefonu – im lepszy jest w nim GPS tym bardziej można zmniejszyć tą opcję i mieć lepszy komfort biegania. Opcja potwierdzania ręcznego gestem wymaga sprawdzenia – nie działa w każdym urządzeniu. A wibrację warto włączyć, jeśli mamy wyciszone multimedia – inaczej możemy nie zauważać PK!

Po ustawieniu wszystkich opcji zgodnie z instrukcją na ekranie do pobrania trasy służy wielki plusik w dolnym prawym rogu okna aplikacji.

Wpisując kod trasy trzeba uważać zwłaszcza przy pierwszej literze, która musi być wpisana małą literą, a prawie każdy mi znany telefon usiłuje zrobić z niej wielką literę. 

Jeśli kod został wprowadzony poprawnie, dostaniemy odpowiedni komunikat. Od razu widać z nazwy, że dostaliśmy poprawną trasę.

Po pobraniu trasa pojawi się w wykazie dostępnych do startu możliwości. Po pierwszym pobraniu widoczna będzie tylko pierwsza ikona z biegaczem – na nią trzeba nacisnąć, aby móc wystartować. Nie oznacza to automatycznie rozpoczęcia liczenia czasu – najpierw telefon musi złapać sygnał GPS, a potem musimy znaleźć się w miejscu zaznaczonym jako start na mapie.  Druga ikona pozwala wyświetlić wyniki i jest widoczna, jeśli mamy w urządzeniu chociaż jeden rezultat – własny bądź pobrany z serwera. Ale jak pobrać wyniki dojdziecie pewnie sami, a własne wyniki trzeba najpierw wypracować!

Po wystartowaniu trasy najpierw musimy zaczekać aż telefon “złapie zasięg” Przy tej okazji warto uprzedzić, że nowoczesne telefony mają zaawansowane funkcje oszczędzania energii które np. wyłaczają GPS kiedy wygaszamy ekran. Warto sprawdzić, czy GPS Orienteering jest dodany do wyjątków. Niestety, różni producenci  rozwiązali dostęp do tej funkcji w inne sposoby i nie da się przedstawić jednolitej instrukcji – w razie problemów piszcie – pomogę.

Kiedy telefon juz złapie zasięg – ekran zaczyna wyglądać jak obok. Na symbolu lampionu zawsze podany jest numer NASTĘPNEGO PK do potwierdzenia. Jeśli jest to start – to oznacza, że odliczanie czasu jeszcze się nie zaczęło. Kiedy zmieni się na jedynkę – licznik leci!

Jeśli jesteśmy we właściwym miejscu a telefon nie reaguje, dotykając znaku lampionu lub wykonując gest opisany w opcjach można ręcznie potwierdzić punkt. Jeśli jednak tylko nam się wydaje, że jesteśmy blisko – aplikacja poprosi o potwierdzenie – warto się wtedy zastanowić, czy nie zrobiliśmy błędu!

I to wszystko. Po dobiegnięciu do mety licznik czasu zatrzyma się a aplikacja spyta o wysłanie wyniku na serwer. Warto wysyłać całą trasę – autor trasy będzie dzięki temu miał możliwość przygotować analizę wariantów na 3dRerun.

I oczywiście – tylko wysłane na serwer wyniki będą liczyć się do klasyfikacji! Więc o ile można zrobić to później – lepiej nie ryzykować, że się zapomni!