Informacje związane z wynikami ankiety miały pojawić się w weekend, ale trzeba było podjąć kilka trudnych decyzji i nieco się opóźniły – tym niemniej zapraszam do lektury. Mam nadzieję, że końcowy efekt oraz wprowadzone zmiany spotkają się z Waszą aprobatą i niedługo zobaczymy się na następnym biegu.
W mojej małej ankiecie wypowiedziało się ostatecznie 38 osób. Cieszy mnie taka liczba, bo oznacza, że wypełniły ją też osoby, których jeszcze na GPS-O nie było, czyli wnioski mają szansę być bardziej uniwersalne. A jakie ostatecznie są te wnioski? Trochę nieprzystające do rzeczywistości – jeśli je zestawić z zachowaniem zawodników na weekendowych zawodach “Warszawskiej Olimpiady Młodzieży” uwiecznionym na zdjęciach i filmach. Bo z ankiety wynika, że większość wypowiadających się osób ceni zachowanie względów bezpieczeństwa – być może nawet na wyrost – a odnoszę wrażenie, że praktyka pokazuje, iż nawet maseczki – nie wspominając w ogóle o zachowaniu profilatycznego dystansu to ewenement, nie reguła. Ale zajmiemy się tutaj Waszymy wypowiedziami a nie komentowaniem innych zawodów.
Obrazki tym razem zamieszczam hurtem na końcu, a tutaj tylko mój komentarz. Większość z Was jest bardzo otwarta na ograniczanie roli “bazy/centrum zawodów”. Dla zaskakującej większości nawet nie jest problematyczne wybranie się na trasę samodzielnie, bez zorganizowanego startu (dla mnie osobiście to jest trudne, zwłaszcza kiedy trzeba dojechać kawałek dalej).
Niezależnie od tego, czy start byłby zorganizowany czy nie, możliwość dojazdu komunikacją miejską jest ważna dla nielicznych osób, ale nie można całkiem zignorować tej kwestii. Co może być czasem problematyczne – bo zdecydowanie wolicie biegać za miastem. Idealnym miejscem na start byłyby więc okolice przystanku podmiejskiego autobusu, w lesie, najlepiej z miejscem odpowiednim na pozostawienie map do samodzielnego pobrania w dowolnym czasie (ponad 40% osób nie chce rezygnować z mapy na starcie na rzecz samodzielnego wydruku).
Nowe zasady
Opierając się na Waszych odpowiedziach – a także na wypowiedziach w pytaniu otwartym wprowadzam następującą organizację zawodów GPS Orienteering Warszawa:
- Mimo, że odpowiedzi do tego zachęcają zdecydowałem się nie rezygnować ze startu inauguracyjnego – nie widzę możliwości tak zabezpieczyć mapy do indywidualnego pobrania aby było pewne, że nie zginą przez kilka dni. Ale dla pełnej elastyczności w formularzu zgłoszeń startów indywidualnych będzie można na własne ryzyko poprosić o pozostawienia mapy ukrytej przy starcie (mapa trafi tam w terminie startu inauguracyjnego).
- Każdy etap będzie miał wyznaczone okno startowe o długości minimalnej 3 dni, nie dłuższe niż tydzień. Aby udział został zaliczony do klasyfikacji, musi odbyć się w wyznaczonym okresie.
- Do klasyfikacji zostaną uwzględnione tylko osoby zgłoszone! Dla kolejnych etapów będą otwierane osobne zgłoszenia dla startu zorganizowanego oraz startu solo, na który będzie można zgłaszać się najpóźniej 24h przed końcem okna startowego.
- Aby ułatwić planowanie udziału w zawodach, kalendarz planowanych startów na sezon zimowy zostanie opublikowany z wyprzedzeniem – najszybciej jak to możliwe.
- Równolegle z otwarciem zapisów, co najmniej cztery dni przed startem inauguracyjnym publikowany będzie komunikat startowy zawierający parametry trasy, miejsce i godziny otwarcia startu oraz okno czasowe. W ramach komunikatu podana będzie też informacja o ewentualnej metodzie oznaczaniu PK w terenie dla ułatwienia startu bez wykorzystania potwierdzania przez aplikacje;
- Inauguracja trasy odbywać się będzie w formule interwałowej wg. ogłoszonej wcześniej listy startowej. Na starcie nie pojawiamy się wcześniej – minuty startowe są ostateczne i nie ma możliwości wystartowania “w miarę wolnych miejsc”. Przy zgłoszeniu będzie można zgłosić życzenia – np. chęć wspólnego startu albo preferowaną godzinę – w miarę możliwości zostaną one spełnione.
- Osoby, które zadeklarują chęć skorzystania ze wsparcia w uruchomieniu trasy w aplikacji będą miały przydzielane minuty na końcu listy, aby móc otrzymać pomoc w ramach swoich minut startowych.
- W związku z wydłużonym startem będzie możliwe pozostawienie rzeczy w depozycie na starcie. Aby ułatwić planowanie, osoby chcące skorzystać z takiej możliwości powinny zaznaczyć odpowiednią opcję przy zgłoszeniu. Rzeczy przekazujemy do depozytu w ramach swoich minut startowych.
- Po zakończeniu okna startowego trasa pozostanie dostępna w aplikacjach dla wykorzystania indywidualnego przez okres minimum dwóch tygodni od inauguracji trasy.
Wpisowe
Na sam koniec zostawiłem sobie najbardziej drażliwą kwestię – czyli wpisowe. W miarę upływu czasu zaczynam stawiać sobie coraz większe wymagania. Z jednej strony chciałbym utrzymać opłaty w jak najbardziej symbolicznej kwocie, z drugiej chcę zapewnić Wam ciekawe trasy, bardziej dopracowane mapy (o których wypowiadaliście się w ankiecie), wyższy standard udziału (mapy na papierze wodoodpornym, depozyt) – to wszystko składa się niestety na wyższe koszty. Zdecydowałem się więc na następujące zasady:
-> Start na własną rękę tak, jak był tak pozostaje całkowicie bezpłatny, ale aby zostać uwzględnionym w klasyfikacji trzeba się wcześniej zapisać!
-> Start w ramach inauguracji oraz “zamówienie” mapy na start indywidualny będą wymagały wpisowego, przy czym będzie można uiszczać je tylko bezgotówkowo – przelewem bankowym bądź BLIKowym.
Stawka podstawowa wpisowego będzie wynosiła aż/jedynie 5 PLN, ale można zaoszczędzić!
Zgłoszenie na cały planowany cykl obniża koszt do 4 PLN/zawody.
Zgłoszenie rodzinne na pojedyńczy start (minimum 3 osoby) obniża koszt również do 4 PLN/osobę
Członkowie PTTK i licencjonowani zawodnicy PZOS płacą taniej – od kwot powyższych odejmują po 50gr/zawody (zniżka się nie kumuluje dla członków PTTK z licencją PZOS 🙂 )
Jeśli się spodobało, przyjmowane są też wyrazy wdzięczności na poczet dopracowywania kolejnych etapów 😉
Wykresy z ankiety
I na sam koniec – bez dodatkowego komentarza suche liczby – podsumowanie Waszych głosów!